Mask-G2roup-56-1-2000x1125

Fizjoterapia po covid-19-moda czy potrzeba?

Pandemia covid-19 trwa już od ponad roku. Właściwie każdy z nas zna osobę, którą zainfekował wirus Sars-coV-2.

Zarówno osoby, które przeszły chorobę w lekki jak i w ciężki sposób, zgłaszają niepokojące objawy. Najczęściej są to: przewlekłe zmęczenie, duszność, bóle stawowe i bóle głowy. Obserwujemy też, że podczas choroby nasilają się nasze stare dolegliwości, szczególnie bóle kręgosłupa i innych stawów, atakowane przez wirusa jako najsłabsze ogniwo.

W leczeniu tych dolegliwości od lat skutecznie sprawdza się fizjoterapia. Co ciekawe obniża nam się tolerancja wysiłku fizycznego, bo nagle wyzwaniem staje się wejście na piętro, niczym zdobycie górskiego szczytu. Najlepszą metodą walki z osłabioną wydolnością fizyczną jest również rehabilitacja ruchowa. Polegać powinna na doborze ćwiczeń ogólnousprawniających, poprawiających równowagę i koordynację.

I tu proponuję sprawdzić się: ile jesteś w stanie ustać na jednej nodze? Jeśli Twój wynik to ponad 22 sekundy i masz 70 lat, to dobry wynik. Im osoby młodsze tym czas utrzymania się na jeden nodze powinien wydłużyć się nawet do 44 sekund. Jest to norma dla osób poniżej 40 roku życia. Kolejny przykład to rozmowa czy śpiew. Czy nie brakuje Ci niekiedy tchu, mając wrażenie że brakuje ci powietrza podczas mówienia? Może to wynikać z zbyt słabych mięśni oddechowych, upośledzonej ruchomości klatki piersiowej, czy oddychania torem brzusznym. I teraz zadanie: połóż ręce w poprzek na klatce piersiowej, w okolicy dolnych żeber tak, aby środkowe palce łączyły się ze sobą. Obserwuj jak podczas spokojnego oddychania, zmienia się ułożenie Twoich rąk. Jeśli twoje ręce nie przemieszczają się choćby na centymetr, oznacza to, że oddychasz w sposób, który uniemożliwia dotlenienie we właściwy sposób wszystkich tkanek Twojego organizmu.

Fizjoterapeuta bada pacjenta i planuje terapię wykorzystując szereg ćwiczeń wzmacniających mięśnie oddechowe, stosuje drenaż drzewa oskrzelowego, pomaga w opanowaniu umiejętności efektywnego kaszlu.
Wykonując techniki terapii manualnej, z elementami terapii wisceralnej, fizjoterapeuta mobilizuje zajęte chorobowo tkanki.
Pokazując ćwiczenia jako fizjoterapeuci dążymy do poprawienia koordynacji mięśniowej, układając plan ćwiczeń do domu. Uczymy pacjenta relaksacji i edukujemy w zakresie poprawnego oddychania.
Zadaniem fizjoterapii jest przyspieszenie regeneracji, która ma doprowadzić do wyeliminowania lub zminimalizowania dolegliwości po przejściu covid-19. Dzięki zaplanowanej terapii pacjent ma możliwość powrotu do pełnej sprawności, satysfakcjonującego życia społecznego i zawodowego.

Z odpowiedzią na zadanie w tytule pytanie zostawiam Państwa samych choć jako propagatorka dbania o najcenniejszy dar-własne zdrowie-zakładam, że odpowiedź dla wszystkich brzmi jednakowo 😊

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *